"It's difficult to admit the obvious"
political world

Amerykanski Lobbing: podstawowe wiadomosci

Marian Baginski|Tuesday, July 14, 2009

Podczas konwencji demokratów Lobbisci wydali w Denver” tylko” około $65 mil dolarow. W Saint Paul , podczas konwencji republikanów wydali podobna sumę, też około $65 mil dol.   Według Public Citizen – organizacji ,która stara się śledzić co robią lobbisci w Washington , stwierdzila,  że w latach 2000-2005   Lobby w USA  wydało ‘tylko” $62 bil  ( nie milionow) dolarów na swoje dzialania.

Według Public Citizen – organizacji ,która stara się śledzić co robią lobbisci w Washington , stwierdzila,  że w latach 2000-2005   Lobby w USA  wydało ‘tylko” $62 bil  ( nie milionow) dolarów na swoje dzialania.

Tymczasem mało kto wie,  że właśnie proces nacisku, czy jak kto chce lobbingu jest zagwarantowany w konstytucji Stanow Zjedoczonych.

Pierwsze objawy  nacisku na ustawodawców były robione  zaraz po proklamacji amerykanskiej  konstytucji.

Nie chcę wdawac się w  zawiłą dyskusję o wyjątkowosci tej  konstytucji,  eksceptionalizmie  Stanow Zjenoczynych ( za jaki sie postrzegają.) . Chcę tylko stwiedzić, ze rzeczywiscie nie ma  podobnego zapisu w żadnej  konstytucji innych narodow.

Na samym poczatku zapytajmy sie co to jest Lobbing?

W najprostszy i najbardziej zrozumialy sposob mozna powiedziec, ze jest to  specyficzna forma prowadzenia   publicznej polityki ,jak też  obrony interesu pewnej częsci społeczeństwa, czy instrułowania rzadu wyrażającego  sie w porozumiewaniu  z ustawodawcami, lub  wladzą wykonawczą w celu przekonania ich do  wydania praw, bądż też  specyficznych instrukcji w ich wykonaniu.

W pierwotnej i nieskazonej  formie  lobbing jest traktowany jako branie udziału w funkcjonowaniu amerykanskiej demokracji.

W proces lobbingu, który mamy na mysli  w naszym wypadku  są zaangażowani nie tylko poszczególni obywatele, ale też moze byc zaangażowany rzad( tj. władza  wykonawcza, a nieraz sądownicza),środki masowego przekazu, poszczegolne i najrozniejsze  organizacje, grupy społeczne czy nawet jednostki nie zamierzajace czerpac korzysci materialnych.

Lobbing zwykle dotyczy procesu wydawania praw, a w szczegolnosci , gdy idzie o proces ich przygotowywania.

Jak wiadomo,  prawotworczy proces w Senacie czy Izbie Reprezentantów  jest kontrolowany przez ludzi a nie przez instytucje. Stąd tez kontakt  z osobami  przygotowujacymi dane prawo  jest zawsze na miejscu i uwazany za konieczny.

Zwykle projekt ustawy jest  przedstawiany w podkomisji danego resortu, potem idzie do dyskusji w komisji , następnie idzie do głosowania w Senacie i Izbie Reprezentantow  a w koncu jest jeszcze  narada i dyskusja   miedzy  komisjami wspomnianych Ciał Ustawodawczych nad ostateczną formą danego prawa, zanim nabierze mocy prawnej  po podpisaniu przez Prezydenta USA.

Stąd też , przyznajmniej pobieżnie wypada się zapoznać z   procesem prawotworczym, jak też umiejetnoscią przedstawienia racji i agrumentow  za danym prawem  czy statutem,  jak też, co można  było powiedzieć  przeciw  wydaniu proponowanego prawa. Jest to ważne nie tylko w rozmowie z prawodawcami, ale jednoczesnie nie bez znaczenia, aby umiec przedstawić argumenty za i przeciw  nie tylko poszczególnym obywatelom, ale rownież  naszej organizacji, mediom  czy szerszej publicznosci.

Jak wiadomo,  nie wszyscy członkowie ciał ustawodawczych( Senatu i Izby Reprezentantow) sa sobie rowni.

Przede wszystkim członkowie  rzadzącej partii  mają wiekszą siłę przebicia, jak też duzo do powiedzienia mają kluczowi urzednicy w Biurze  Senatora czy Kongresmana.

 Stąd też wazną rzeczą jest zapewnić sobie  poparcie członka ciala ustawodawczego, ale też  szczególnie tego , kto  podejmuje decyzję  w Komisji odnośnie poszczególnego prawa. Jest  też wazne  uchwycenie umiejetnosci  i pozyskanie  dla swojej idei tych wlasnie urzednikow, ktorzy pracują  jako prawotworcy w danym Komitecie czy Komisji.

Trzeba tez wspomnieć ,źe czesto władza wykonawcza ma wiele do powiedzenia , gdy idzie o wydawanie i ustanawianie nowych praw, jak to widzimy ostatnio , gdy mowi się o 700 bilionach, jako planie wyciągniecia z depressji amerykanskiej gospodarki.

Ważne więc jest rozpoznać potencjalnych sprzymierzenców, jak też przeciwnikow  preferowanego przez nas  prawa.

Własnie urzednicy z władzy wykonawczej moga byc bardzo pomocni, bo często zostaja oni w urzedzie , gdy inni  mogą odejsc po wyborach.

Co mozemy zrobić?

Jesli chcemy miec wpływ  we wladzy ustawodawczej czy wykonawczej to najpierw mamy zadanie aby  zorganizować sieć kontaktow –najlepiej lokalnych woluntariuszy, ktorzy zgadzają sie byc w kontakcie z prawodawcami.

 Jest już sprawdzone , ze czesto  woluntariusze  dobrze zorganizowani  mają o wiele wiecej wpływu na prawodawcow , niź ci ktorzy sa opłacani  przez  przedsiebiorstwa.

W celu wzmocnienia naszej pozycji organizujemy koalicje  nie tylko ludzi, ale tez najrozniejszych grup, wspólnot,  jak tez koalicji najrozniejszych organizacji. Najwazniejsze jest, aby przemawiac jednym glosem w drogiej dla nas sprawie.

Dlatego tez zanim chcemy uprawiać lobbing musimy nie tylko przemawiac jednym głosem, ale jednoczesnie przekazywac  informacje naszym  członkom jak najszybciej, jak tez jasno sprecyzowane, aby były dla wszystkich zrozumiale i zaakceptowane.

W tym tez względzie jest wskazane, aby uformułować  i zorganizowac  tzw.„Komitet Stosunkow z Rządem”,jako woluntariuszowska grupa ludzi.

Komitet ten  w kontaktach powinien tylko  przedstawiac jedną sprawe, ktora nas najbardziej interesuje, mimo ze mamy wiele innych w naszych zamiarach.
 Priorytet w przedstawieniu tylko jednej  sprawy jako najwazniejszej jest bardzo wskazany w czasie pojedynczego spotkania.

Sposoby kontaktow „ Komitetu do Stosunkow z Rządem”:

1. Personalne spotkania: konkretny i wyszczegolniony plan rozmowy,fizyczna obecność zainteresowanych. Występowanie jako partnerów, nie jako proszących (nikt nie moze dominowac w spotkaniu).

2. Wysyłanie emails

3. Nasze Web sites dostępne dla ustawodawcow

4. Fax

5. Osobiste telefony: nowoczesny  System  powiadamiania

6. Używanie zip Code , aby wysłac do własciwego prawodawcy.

          
INNE SPOSOBY NACISKU NA PRAWODAWCOW          

7. Spontaniczne listy do zainteresowanych czy tez woluntariuszy przez nas zwerbowanych do prawodawcy jest uwazane za  najbardziej skuteczne.
List ma byc napisany dokładnie , krotko, jasno,na czasie, jak tez  powinien byc potwierdzony wykonaniem telefonu do prawodawcy , do ktorego był napisany.

8. Osobiste wizyty zainteresowanych w Biurze Prawodawcy-małe, duze grupy. Jest zawsze wskazane umówienie wczesniejsze spotkania.  Wczasie rozmow z prawodawcami ma dominowac postawa:  równy z     równym.

9. Artykuły w prasie na  temat prawa czy problemu jaki chcecie , aby wasz prawodawca chciał się zainteresować.(wyslanie takego artykułu do rąk prawodawcy jest bardzo wskazane).

10. Telefony do Prawodawcy , czy władzy wykonawczej  od prywatnych osob , czy przedstawicieli organizacji.

11.  Organizowanie malych grup w celu wizyty u prawodawcy , w celu poruszania naszego problemu. Nigdy nie trzeba sie poddawac, mimo odmowy.  Trzeba probowac , aż do skutku.

Jedną z zasadniczych sposobów zainteresowania prawodawcy jest  zaproszenie prawodawcy do naszej organizacji na spotkanie.

Ma on nie tylko spotkac sie z przedstawicielami zarzadu , ale rowniez przemawiac, jak tez dyskutować na interesujace Was problemy. Jest wskazane  nawet spotkanie  przy śniadaniu..
Rola srodkow masowego przekazu i sposoby kontaktu w lobbingu

Media  w nagłasnianiu naszej sprawy czy przeforsowania  prawa,na ktorym nam bardzo zależy.

Jest rzecza bardzo wskazana, a nawet konieczną  powolanie kogoś, kto ma doswiadczenie w stosunkach z mediami, jako reprezentanta naszych interesow, gdy chcemy przeforsowac jakies prawo lub osiagnąc jakas prawna korzysć.

Jest już truizmem  stwierdzenie , że prawodawcy sa bardzo uczuleni na media: co i jak  one piszą o zaangazowaniu prawodawcy w dany temat czy palacy problem lezacy na sercu danej spolecznosci.

Urzednicy z biur  prawodawców zwracaja uwagę na editorials.

Stąd też, przygotowanie komunikatow prasowych ( najwazniejsze:. Co?kiedy?gdzie dlaczego?, najwazniejsza informacje wkladamy do pierwszego paragrafu) wydaje sie zawsze odnosić pożądany skutek.

Nie od rzeczy jest wspomnieć, ze posiadanie listy dziennikarzy , ktorych  interesują  nasze  sprawy, badz ,  ktorzy pisali na temat, jaki chcecie poruszyc ze prawodawca,  jest  dla nas  nieodzowne.

A. Konferencje prasowe.

Mimo trudnosci ich zorganizowania, trzeba mieć na uwadze godzinę i dzien, kiedy prasa moze byc obecna. Lokacja, ktora moze przyciagnac reporterow. Naprzod  poinfromowac o danym wydarzeniu    odpowiednie   osoby.

Dobrze jest poinformowac i przypomnieć dzien przed odbyciem konferencji.

Mieć dobrze przygotowany  komunikat do prasy, jak tez artykuł o danym wydarzeniu. W czasie konferencji prasowej,  pytania maja byc krotkie i na temat, jak tez nie przeznacza się  zbyt dlugo czasu na nie.

Dobrze jest miec listę tych , ktorzy byli obecni na konferencji prasowej,   aszegolnie dziennikarzy by   potem  miec z nimi kontakt,  badz wysylac dodatkowe materialy , odnosnie naszego problemu, badz prawa    jakie chcemy przeforsowac.

B. Wysylanie Listow do Wydawcy  gazet

Jak już wspomniano,list do srodków masowego przekazu  ma byc przejrzyscie skomponowany, uzywac trzeba konkretnych przypadkow, poruszać mozna tylko jeden problem,przekazac dokladną aktualną       informacje, nie atakować  przeciwnika, jak tez zawsze podpisac list i podac telefon.

C. Radio i telewizja- zaintersowanie naszym problemem

Trzeba zdawac sobie sprawę, ze mozna za darmo umiescić  publiczną informację na T.V. 9-10 sekund, w Radio 20-30 sekund. Przygotowac  przedstawiciela z naszego kręgu potrafiacego jasno i krotko     powiedziec o co nam chodzi, nieraz jest wskazane wziac udzial w wywiadzie radiowym.

Dobrze jest juz wczesniej przygotować odpowiedni  material dla zarządcy  Stacji, aby ten mogl nieraz  przedstawic edytorial,  w radio czy T.V.

Zwykle Radia i T.V. maja specjalny czas dla zrobienia publicznego serwisu (publicznej uslugi). Trzeba zawsze poinformowac w T. V. Tych, co są odpowiedzialni za wiadomosci, aby wyslac im komunikaty prasowe, jak nieraz tez mieć  nagrany  material  do pokazania wizualnego.

RÓZNE  FORMY  AMERYKANSKEGO LOBBINGU


Jak wiadomo , w ostatnich dziesięcioleciach (począwszy od lat 30-tych) , z punktu widzenia prawa,  próbowano i próbuje sie uregulować zagadnienie lobbingu ze zmiennym szczęsciem.

Tymbardziej, ze lobbing przyjął najrózniejsze formy, czasem bardzo wymyslne i na pierwszy rzut oka zupełnie niewinne. Jest ciekawa rzecza, jak jakas ideologia , czy opcja polityczna uprawia loobing „wielowarstwowo”-swoj program czy partykularne interesy probuje przeforsowac używając  najrozniejszych form , poczawszy od tej prostej prawie prymitywnej , a skończywczy na najbardziej wyszukanej-opłacanych lobbistow, czy byłych senatorow zatrudnionych w firmach lobbistycznych.

Mozna tez dodać, ze obecnie lobbing to cały „przemysł” z bilionowymi obrotami.

To autonomiczne przedsiebiorstwa z najbardziej wykształconymi  naukowcami,  z mozliwoscia specjalizacji, robienia kariery , własnymi dziennikami,najroznorodniejszymi publikacjami, specjalnymi raportami  i opacowaniami na poszczególny temat,czy wykładami uniwersyteckimi.

Tym niemniej  lobbing jest uwazany  jednoczesnie  jako działanie , które  znajduje się na pograniczu prawa i bezprawia, nie wspominając  już o prawnych regulacjach tych poczynań majacych charakter  talmudycznych .

Dla jasniejszego  zrozumienia  zagadnienia amerykanskiego  lobbingu możnaby wyróznić nastepujace jego formy:

1. Wspomniana nieformalna grupa woluntariuszy roboczo nazwana „Komitet do kontaktu z Rządem”- nalezy zaliczyc do  luznej organizacji tzw; grass roots ruchu społecznego.   Mozna go zrozumieć jako  spontaniczny ruch oddolny, jakby wyrosły z potrzeb  i  korzeni życia społecznego , poszczegolnych obywateli widzacych i probujacych naprawic  bledy, osiagnac okreslone rezultaty, lub zmienić prawo , by polepszyć byt i warunki egzystencji  określonych jednostek, bądz też oddolny „ruch” inspirowany przez  specjalne  polityczne grupy nacisku .

Mozemy ten wysiłek zauwazyć w kampanii wyborczej Obamy.

Do tego mozna zaliczyć najrozniejsze blogi w internecie  ( Koss, Druddge, czy Huffington, jak tez  tysiące  innych).

2. Najrozniejsze Komitety Akcji Politycznej reprezentujace partie polityczne, bądz okreslone zawody, nacje, związki zawodowe, przedstawiciele  korporacji lub partykularne   interesy  grup społecznych.

3. Zarejestrowani lobbisci , jako przedstawiciele Amerykanów.

4. Zarejestrowani lobbisci obcych panstw.

5. Zarejestrowane  zawodowe firmy lobbingu.

6. ORGANIZACJE TYPU WYCHOWAWCZO- NAUKOWEGO

 Inny rodzaj lobbingu to organizacje spoleczno-edukacyjno-wychowawcze, gdzie wedlug statutu  dzialalnosc  nie jest  z gruntu lobbistyczna, a tylko od czasu do czasu ma charakter lobbingu ( okolo 30% działanosci).  Wsród nich mozna  rozroznić najrozniejsze  insytucje ubiegające się o uprzywiliowany  status jak  też o okreslonych celach politycznych:

A. Najrozniejsze  prywatne fundacje  o określonych celach polityczno-społecznych.

B. Think tanks- osrodki dyskusyjne specjalistow z danej dziedziny i reprezentujace okreslone opcje polityczne.

C. Instytuty naukowe przy uniwersytetach

D. Universytety o określonym profilu politycznym.

E. Organizacje zawodowe ze swoimi przedstawicielami.

F. Srodki masowego przekazu , a szczególnie ich niektore programy  wyraząjace się w   róznego rodzaju forum   dyskusyjnym.

Na zakonczenie powyższego szkicu warto zauwazyć, ze niektore narody , instytucje czy zawody, badz grupy spoleczne  sa bardziej zaangazowane w uprawianie lobbingu  niz inne. Trzeba tez stwierdzic, że ze wspaniałymi rezultatami.

 
Ostatnio Amerykanski Lobbing: podstawowe wiadomosci


Podczas konwencji demokratów Lobbisci wydali w Denver” tylko” około $65 mil dolarow. W Saint Paul , podczas konwencji republikanów wydali podobna sumę, też około $65 mil dol.

Według Public Citizen – organizacji ,która stara się śledzić co robią lobbisci w Washington , stwierdzila,  że w latach 2000-2005   Lobby w USA  wydało ‘tylko” $62 bil  ( nie milionow) dolarów na swoje dzialania.

Tymczasem mało kto wie,  że właśnie proces nacisku, czy jak kto chce lobbingu jest zagwarantowany w konstytucji Stanow Zjedoczonych.

Pierwsze objawy  nacisku na ustawodawców były robione  zaraz po proklamacji amerykanskiej  konstytucji.

Nie chcę wdawac się w  zawiłą dyskusję o wyjątkowosci tej  konstytucji,  eksceptionalizmie  Stanow Zjenoczynych ( za jaki sie postrzegają.) . Chcę tylko stwiedzić, ze rzeczywiscie nie ma  podobnego zapisu w żadnej  konstytucji innych narodow.
Copyright © 2009 www.internationalresearchcenter.org
Strony Internetowe webweave.pl