"It's difficult to admit the obvious"
political world

Alina Cała-klasyczny przykład rozwódki - z zagadnieniem antysemityzmu

Carlos Benson|Thursday, November 5, 2009

I znowu mamy jej wypowiedz. Ukazała się (ostatnio  w Przegladzie Powszechnym, wydawany przez Jezuitów,  jak tez na portalu deon.pl ),  o dziwo, pod szumnym tytułem ”Krótka historia antysemityzmu w Polsce”.

Zapewne wielu z Państwa obserwowało postępowania rozwodowe. Z nich to moglibyśmy się „dowiedzieć”, ze własnie prawie 90% męzczyzn to ci, którzy biją swoje żony, zdradzają,  a na dodatek są pijakami. Kobiety przparte do muru”podaj dowody” , najpier stwierdzaja”nie jesteś z nim na codzień”, potem perorują,”ależ on taki jest”. Gdy dalej chcemy sie dowiedzieć jaki jest. :Zmyslają niestworzone historie zachowań, a  w końcu,  zwyczajnie nie wiedzą „o co chodzi”, gdy chcemy dowiedziec się jak na prawde było”. I zbywają nas powiedzeniem :  A to ty tego nie wiesz?

 Tymcasem , często jak nie wiadomo o co chodzi to zawsze chodzi... nieraz  o prawdę ,lub  prawie zawsze o pieniądze. Nie potrzebuję dodawać, ze gdyby te  90% męzczyzn  byli takimi  jak są” osądzani”  przy rozwodach , to tylko 10%  z nich  byloby na wolności, co oczywiscie  jest absurdem. Niestety , taki sposób rozumowania stosuje jeszcze  naukowy pracownik Zydowskiego Instytutu Historycznego.-Alina Cała.

 Najpierw sam tytuł szumny. Wprawdzie.. ale , na 7-miu stronach(cała wypowiedz ma 9 stron) mówi o „historii” antysemityzmu w Europie  poruszając jego rzekome przyczyny,  potem mówi o antysemityzmie  na ziemiach polskich w  XIX wieku. Na 8-ej stronie  jednym „tchem” mowi o Syjonizmie, nacjonalizmie diasporowym, komunizmie. I traktacie „mniejszościowym  jako dodatku do wersalskiego. A tylko na pół strony  9-tej wspomina o pogromach w Polsce miedzy wojennej, gdzie  na „fali” tych ,jakże częstych pogromów zginłęło 30 osob, a 2000 zostało rannych.( rzeczywiscie  krotka historia, bo tylko półstronicawa,  na 9-ciu stronach) Oczywiście  nie prezyzuje  jakiego typu byly to „pogromy” czy tylko  polityczne demonstracje ( przez nia zaliczone do pogromów), czy Zydzi zgineli jako ofiary czy jako atakujacy itp.
Także , juz na samym początku tytułu : słoń tytuł   myszę, ale nie słoniowatą., tylko myszowatą.
I nasza „rozwódka” jest w swoim żywiole.

 Nie wdaje się  w polemikę, czy PanI Alina Cała rozumie słowo „antysemityzm” , i jaką treść pod nie podkłada( jest masa literatury na ten temat , nieraz fascynujacej i rzeczowej), bo byłoby to zbyt wielkim dla niej wysiłkiem nad tym  rzetelniej popracować. Stwierdza tylko „autorytatywnie” na początku: ”Niektóre środowiska katolickie długo nie umiały zaakceptować równouprawnienia Zydów, wierząc,  że dyskryminacja i segregacja  były realizają boskiego zamysłu”. Próbuje owe stwierdzenie uzasadnić, odwołujac sie do ewangielicznego oskarżenia  o „bogobójstwo”, do Talmudu, jak tez „pośledniosci: wyznawców Judaizmu.  Jak by „zapomniała,  z e Talmud, wprost przeciwnie , mówi o „wyższosci” wyznawców Mojżesza,a  w  Nowym Testamencie , nigdzie nie ma mowy o „Niższosci” Zydów , chyba tylko o tym , z  e odrzucili Chystursa, co nie może swiadczycćo nizszosci , ale tylko o odrzuceniu   czyjegoś  światopoglądu.

Nasza Pani Historyk dalej  probuje powiedzieć, ze  ideologia anytysemityzmu zaczęła powstawać w XIX wieku,na ktorą  to składały sie zarówno”tradycja chrześcianskiego anytyjudaizmu,dorobek filozofów(tego wieku moj C.B.) oraz teoria ewolucji( stworzzona prze Żydów), darwinizmu społecznego i determinizmu biologicznego, czyli rasizmu.”. Niestety historyk juz ze szkoły podstawowej wie,  z e XIX-to wiek róznych rewolucji, to wiek najrózniejszych starć politycznych, to wiek, kiedy powstawały  najrózniejsze partie polityczne, z reszta tworzone  przede wszystkim przez Zydów.  ( co wcale nei zgadza sie z inymi toriami na ten temat począwszy od antysemityzmu bez Zydów, a  skonczywszy na amowieniu o antysemitzzmie już w starożytności).

 Działacze polityczni, jak też polityczne partie nie  patrzyli na Zydów jak na  kategorie „odmienców”, ale  traktowali ich jako przeciwników politycznych, czy ideologicznych.  „Nie zgadzam sie z przeciwnikiem politycznym, nie dlatego, ze jest Zydem, ale dlatego , ze ma inna ideologie i jest moim politycznym przeciwnikiem. ( Gdzie tu antysemityzm?)

 Dalej, , Alicja Cała , w swoich wywodach doszukuje się zródeł dla polskiego anysemityzmu i  upatruje  we wplywie fransuskiego antysemityzmu”Klerykalnego”  na  ziemiach polskich, szcególnie  wymienia Jana Jeleńskiego i  tygodnik „Rola”. Z znowu Mowa tam o moralnych wadach własciwych polskiemu czy żydowskiemu społeczeństwu, czy ich elitom .  Jakże to proste,  mówienie o wadach nie jest antysemityzmem, a zwykłą krytyką zachowań moralnych. Jakież elementarne pomieszanie pojęć.

 Dalej  autorka  wypowiedzi o Antsemityzmie próbuje  oskarzyć czasopismo „Głos” i powstający ruch narodowy, o antysemityzm. Elementarnie nie moze rozróznic raz jeszcze , ze co innego Zyd , jak plemie, a co innego Zyd jako przeciwnik polityczny,  czy ten ,kto stoi na przeszkodzie odzyskania niepodleglosci jest politycznym przeciwnikiem,  a  niekoniecznie  anytysemitą?Okreslnie Żyda Jako „wroga wewnetrznego” przez Dmowskiego nie ma nic współnego z anytysemityzmem, ale tylko i wyłącznie z procesem politycznym odzyskiwania niepodleglośći.

W dalszej częsci wypowiedzi, Alina Cała  próbuje wmówic czytelnikowi, z e „Antysemityzm powstał w czasie, gdy Zydzi w większości krajów  Europy , pominąwszy Rosję,od niedawna cieszyli się równouprawnieniem. Asymilowali się , dązyli do awansu społecznego, ksztalcąc się i robiąc karierę w wolnych zawodach czyli tam, gdzie nie było barier społecznych. Podkreslali swój patriotyzm”. Tymczasem Alina Cała zupełnie zapomniała,  zewłaśnie Zydzi w tym czasie , z resztą j ak dawniej zakładali niezliczoną ilość orgaanizacji społecznych, samopomocowych , politycznych , oddzielnie od narodowych danego państwa. Organizacje to miały za wyłączny cel poparcie tylko i wyłacznie czlonków żydowskich podkreslali ich oddrebność, jak tez słuzyli pomocą tylko swoim pobratymcom. Rozkwit tych organizacji widzimy nie tylko w Austrii, ale Niemczech, jak tez miedzywojennej Polsce. Organzacje te spotykamy  nie tylko w większych aglomeracjach,  ale też w malych miasteczkach, gdzie Żydzi mieli własne podstawowe   szkoły, uniwersytety, czy szkoły średnie.Oczywiscie, jakze  mogła być według Całej , asymilacja niezrealizowana, jak jej nigdy nie było, to co można bylo realizować?

 Mowiąc o niezrealizowanej asmilacji , jako glówny powod  Alicja Cała podaje , z  e napisanie „Państwa Zydowskiego” przez  Teodora Herzela  to był   process Dreyfusa. Jakby uchibienia w tym procesie byly casus movens wspomnianej przed chwilą ksiązki.Co ma wspólnego odrębność narodowa,wyjatkowość narodu,pragnienie własnego panstwa z  sądowym procesem politycznym?

 Z resztą, ruch sionistyczny  niekoniecznie zaczął się od Teodora Herzela?

Dalej, Cała  prowadzi jakieś mgliste wyjaśnienia żydowskiego ruchu diasporowego, czy problemu”litwackiego.”

Jednym słowem znowu próbuje nam się wmówic,  ze to co  robią i mówią  kobiety w procesie rozwodowym  jest metodą naukową wyjaśniania   rzeczywistości  nie tylko nie istniejącej , ale wymyslonej  w głowie mówiącej.

  Rozwód myślowy  Całej z zagadnieniem anytysemityzmu jest tak  klasyczny,  ze  tylko ona jest do tego zdolna .  A jej rozważania, zamiast dac płomyk nadzieji na zrozumienie pewnych pocesów narodowosciowych , jeszcze  nie tylko je zaciemnia ale  daje  naukowy niesmak i obrzydzenie.

Carlos Benson
Copyright © 2009 www.internationalresearchcenter.org
Strony Internetowe webweave.pl