"It's difficult to admit the obvious"
political world

Jeszcze na temat diagnozy o Polonii

Carlos Benson|Sunday, November 22, 2009

Ostatnio na portalu "Progress for Poland" ukazała się wypowiedz Andrzeja Jarmakowskiego  pod znamiennym tytułem"Drobny geszeft-czyli relacje Polonia-kraj. Autor ubolewa tam nad  stanem , w jakim znalazła się obecna amerykanska Polonia.. Właściwie , od jedenastu lat ,  Polonia nie moze się pochwalić jakims ważnym dokonaniem , jak   wyborem polonijnego kandydata  do amerykańskich władz , czy  zaincjowaniem ważnej inicjatywy dla samej  Polonii, lub dla interesu  dawnej Ojczyzny - Polski.


Ostatnio na portalu "Progress for Poland" ukazała się wypowiedz Andrzeja Jarmakowskiego  pod znamiennym tytułem "Drobny geszeft-czyli relacje Polonia-kraj. Autor ubolewa tam nad  stanem, w jakim znalazła się obecna amerykanska Polonia.. Właściwie , od jedenastu lat ,  Polonia nie może się pochwalić jakimś ważnym dokonaniem , jak   wyborem polonijnego kandydata  do amerykańskich władz , czy  zaincjowaniem ważnej inicjatywy dla samej  Polonii, lub dla interesu  dawnej Ojczyzny - Polski. Z artykułu przebija  słuszny pessimizm ,jak tez  próba postawienia diagnozy, do czego teraz jesteśmy tylko zdolni:  Andrzej Jarmakowski  mówi wprost:zostało robienie tylko "geszeftów" z  polskimi konsulatami , szczególnie intratne dla tych co mają osobiste powiązania, lub chcą się dzielić zyskiem z innymi za otrzymanie kontraktów.
I znowu nie do konca trafne  postawienie diagnozy o Polonii i na temat Polonii przez pryzmat "małego geszeftu"
 Kwestia jest bardziej skomplikowana , niz wydaje się na pierwszy rzut oka.. JAk zapytamy się dlaczego tak jest obecnie , to od razu pcha sie na usta pytanie bardziej konkretne:


Najpierw kto "urabia" opinię o Polonii.. na rynku polonijnych mediów.   Zgodnie z powszechnym mniemaniem, do "awangardy" w złym słowa tego znaczeniu , nalezy  Nowy Dziennik Nowojorski  ściśle zwiazany ze środowiskiem "Gazety Wyborczej.("Nowy dziennik"z N. Yorku). W  Chicago, oprócz Gazety Wyborczej, mamy Dziennik  Związkowy , którego niektórzy dziennikarze byli świadomymi TW i brali za to pieniądze.. niektóre .programy radiowe , których  wlasciciele  zrobili milionowe "geszefty" na TW i donoszeniu o Polonijnych Polakach.' a teraz nawet są szanowani i nietykalni , nawet przez Gątarczyka.


Nie mówię juz o prasie anglojęzycznej, gdzie  wspomina się o  Polonii śladowo, chyba że jest mowa o Muzeum Holokoustu w Skokie Illinois, czy sromotnej porazce w wyborach polonijnego kandydata, lun żartach na temat POlaków. JAk do tego doszło? a może konkretnie:


 Kto rozbijał Polonię  od prawie piędziesięciu lat:  Od razu pcha się stwierdzenie:  narzucona Polsce  władza komunistyczna chicała    Polonię  Sobie podporzadkowac (ordery, konsularne przyjecia , jak mozliwe kontrakty- male "geszefty").
Polacy polonijni dbali i dbają, aby dziwni ludzie  z GW nie urabiali  tylko opinii o Polonii, bo ci  dziwni ludzie , nie  mający dużo wspólnego z rdzeniem Polonii polskiej, maja swoje zakamuflowane cele.


Ataki na Moskala czy innych w tym świetle są  zrozumiałe..  zgodnie z zasadą :was nie kontrolujemy, to jestescie naszymi wrogami..jak nic juz wam  nie mamy do zarzucenia, to wrazeniowy antysemityzm jest dobrym "pociskiem", aby nawet niewinnego ustrzelic.  A  dalej, organizacje rdzennych  Polakow czy tez regionalne  sprowadzic do kapusty i  pierogów ..bo "nic" nie znaczą.. a my" Nowa" Polonia wam pokażemy jak się organizować, tylko najpierw musimy przejąć kontrolę nad wami. Mamy W Polsce "Gazetę Wyborczą", do rozpropagowania  naszego wizerunku rzeczywistości, a tutaj na Polonii to są jakies niezrozumiałe  opory . Dziennik z N.Y to za mało .. mamy wpływy na Dziennik  Zwiazkowy w Chicago, to jeszcze  nie wystarczy .. chcemy go przejąć  całkowicie, jak "Wyborczą" w Polsce..


Namacalnym przykładem takiego działania i zamiarów  wyżej przedstawionych
ostatnio ,  był zjazd Polonii organizowany pod  protektoratem PNA i Spuli.  Środowisko Gazety Wyborczej pokazało , kto chce  na "calego" zawładnąć współczesną  Polonia amerykanską.  zastosowano tam  juz wypóbowaną metode z sociotechniki: Najpierw skrytykować, zmarginalizować, to co mówią rozwalić  co  jest "stare", pokazać, z e to nie ma sensu ,  a pózniej przejąć "stare", co z tego pozostało  i wprowadzic"nowe" tj nasze,  tak jak zrobiła to Wyborcza. Delikatnie o takich zamiarach mówił nawet  Prezes KPA Spula w rozmowie z Marcinem Bosackim z "Wyborczej". NAdmienił,  z e Żydowskie organizacje też zostaly zaproszone.. A Marcin Bosacki w WG napisal tylko o Inicjatywie Polonjnej, która już jest złączona z Piaste Instytut, gdzie dziwni ludzie tylko mają głos,   nie Polacy , choć to nazwa na wskroś polska, bo piastowska,  a jakże myląca, a z polskośćią mało mająca wspólnego.  CZy nie jest zastanawiajace , z  e sprawoznania z tego zjazdu opublikowano tylko z GW i  Nowojorskim dzienniku, gdzie podkreślano rolę tylko "dziwnych" ludzi, takich jak z  PAAF(Polish American Awarness Foundation).  Organizacja ta, to nic innego jak popieranie , skąd inąd sławnego Jana Karskiego, c zy Muzeum Holokaustu w Skokie,ILL.  Inicjatywy słuszne, ale czy słuzące Polskiej Polonii? Oczywiście ,z e przeciętny czytelnik tego portalu, jak też przypadkowy obserwator sceny politycznej nie będzie wdawał się w szczegółowe analizy..  z tym  ze moim zdaniem   nawet tego nie potrzeba , bo  widać gołym okiem , jak się trochę pomysli i zestawi pewne fakty o co chodzi w rozbiciu Polonii.


 A. Jarmakowski, słusznie mówi o "małych" geszeftach teraz , które jednak  w przyszłosci, jak dziwni ludzie zrealizują swoje plany ,mogą stać się  wielkimi, bo bedą sluszyć  przewodniej mysli narodu wybranego propagowania   i podporzadkowania innych tylko ich  mesjanskiej idei.


 Aż dziw bierze , jak można być zaślepionym i nie widzieć, kto chce przejąć całkowicie 4-tą wladze.., aby urabiać mięso "armatnie" dla realizacji tych własnie idei obcych preciętnemu zjaaczowi chleba. Zarówno Gazeta Wyborcza, jak też środowska z nią zwiążane  dbają o zachowanie cenzury, jak tez autocenzury. Nic nie pulikują , co nie służy ich przewodniej idei opanowania innych srodków masowego przekazu, lub ich zdegradowania  do mało znaczących.
Jaskrawym tego objawem  sa ostatnio opublikowane badania


  grupy  sociologow  z Uniwersytetu Warszawskiego .  Z punktu przekazu społecznego , grupa ta  zbadała  treści głoszone z   radiostacji Maryja . Wyniki badań ogłoszono w  formie książkowej. Podwazżają one jednoznacznie  czarny obraz tego ośrodka, jak tez  najróżniejsze stereotypy z antysemityzmem włącznie. Okazuje się ,ze  na podstawie tych badań,:niema w przekazie środowiska radia Maryja, ani  anytsemityzmu, ani rytualistycznego modelu religijnosci. Tymczasem  wrażeniowi" katolicy ze Znaku,Tygodnika Powszechnego ,czy Jezuickiego Powszechnego Przegladu, lub wszyscy Rzecinscy i im podobni trąbili nam , ze Radio MAryja to  populizm, to  powierchowność, to zacofanie , to "mocherowe" berety, to siedlisko antysemityzmu.. A badania naukowe( http://lekai.pl) mowia cos innego.. i co Panstwo na to?


 Skąd inąd wiadomo, z e Radio Maryja figuruje w amerykanskim State Department jako antysemickie, zacofane  Podobno  maja na to nawet sfingowane " dowody". Oczywiscie, że  ani Michnik, ani  bezmyślni przyjaciele "dziwnych" ludzi o tym nie będa mówić czy pisać, bo to  trzeba zachowac "polityczną poprawność", aby dalej ciemną masę wprowadzać w błąd, bądz  nie wyprowadzać z błędnego myślenia. A swoją drogą , może wreszcie amerykanski Departamewnt Stanu zapozna  się  z badaniami warszawskich socjologów  i skreśli z listy  rzekomych  antysemitów radio Maryja i środowisko z nim związane.


Carlos Benson
Copyright © 2009 www.internationalresearchcenter.org
Strony Internetowe webweave.pl